Kabaret

První uvedení 21.–23. ledna 2022

Kabaret

Kabaret je víkendová rolová simulace (larp) volně se vztahující k ideji kabaretu napříč 20. stoletím s jádrem v meziválečném období. Jeho cílem je zkoumání ideologičnosti uměleckých výstupů a to jak z pohledu jejich tvůrců a záměrů, které mají, tak i diváků, jejich vnímání a rozdílných interpretací. Účastníci se stanou součástí jedné z dvou skupin (umělci či akcionáři), přičemž každá z nich nabízí značně odlišný průběh larpu.
Hra umělců je o chuti překonávat sebe sama, vystupovat před ostatními s vlastními čísly a neustále improvizovat. Umožní zažít si pocit kabaretního umělce, nutnost v krátkém čase vytvářet jednotlivé výstupy a průběžně je upravovat na základě podnětů od akcionářů.

Akcionáře naopak čeká atmosféra gentle(wo)menského klubu. Osob, které vyjednávají o podobě jednotlivých představení, komunikují o svých vizích s umělci a snaží se odhadovat, jakým způsobem budou ostatní jednotlivé výstupy interpretovat.

Kabaret není typický zástupce obsahových larpů. Nejsou v něm předpřipravené příběhové linie jednotlivých postav a ani postavy jako takové. Ty si účastníci vytvoří v rámci předherních workshopů a dále je budou rozvíjet skrze průběh larpu.

Rolová simulace zkoumající ideologičnost uměleckých výstupů

cca 28 hodin

Divadlo Za komínem, Humpolec

Stránky projektu

Profil na Česko-slovenské larpové databázi

Vítejte v našem kabaretu! Dnes je tu velmi rušno. Zatímco v zákulisí se rychle zkouší a zvažují se poslední úpravy, v sále se již schází hosté. Zdá se, že nic není pořádně nachystáno. Známá umělkyně na poslední chvíli zvažuje změnu svého dnešního repertoiru, kouzelník se se znepokojeným výrazem stále dokola pokouší vytáhnout papírovou kytici z klopy své asistenky, jedné sboristce se právě ulomil podpatek a duo artistů se opět rozhodlo změnit svůj kostým a místo námořnických proužků se rychle převléká do zlatavých flitrovaných dresů. Dnešek bude chtít hodně improvizace a pevné nervy. Čeká nás totiž příprava představení, které se bude uvádět celý příští rok. Proto jsou tu ostatně hosté, nebo přesněji akcionáři, kteří celý tenhle podnik platí a kteří budou rozhodovat, co se dostane do letošního hlavního programu. Vyplatí se ostré lokty, jednání a kompromisy, aby se nakonec nějak dohodli na konečné podobě. Každý má jiné představy a jiný vkus a je těžké říct, čím je dnes vůbec možné oslovit diváky a jak poznat, co je to pravé umění.

Fotky

Autor: Michal Kára

Ohlasy

Tvůrci

Autoři a organizátoři

Lukáš Brychta
Eva Buchtíková
Sarah Komasová
Tomáš Kopeček
Ludmila Krejčí

Spolupráce na koncepci a organizaci

Barbora Klapalová

Konferenciéři

Kamil Buchtík
Daniela Procházková
Tom Tychtl
Martin Vaňo


Místo realizace

V divadle Za komínem, Kamarytova 180, Humpolec (soukromý vlastník)

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR

Za spolupráci děkujeme

Divadlu Za komínem z.s., ZŠ Humpolec, Prague by Night z.s. a mnoha dobrovolníkům a pomocníkům, bez kterých by projekt nebylo možné realizovat.