Neviditelná tržnice

Holešovická tržnice, Praha | premiéra 3. října 2020 | 1.20 hodiny

Neviditelná tržnice

O projektu

„Odkrývám vrstvy, které se usadily na jednotlivých místech, a nalezené kousky skládám postupně k sobě. Na okapových rourách a dlažebních kostkách se tady zachycují útržky života už více než sto let. Mohl bych vám toho říct hrozně moc. Třeba o tom, jak to tu jednou všechno znovu zaroste. Tráva prorůstající mezi dlaždicemi se rozbují a budovy pohltí trsy zeleně jako skalní město v horách.“

Jak vypadá večerní tržnice, když z ní zmizí všechen ruch a stánky, za nimiž se ukrývá přes den? Ručička hodin na vodárenské věži se zastavila sedm minut po osmé a na okolních nárožích a křižovatkách se před námi ve zvuku začínají zhmotňovat a proplétat vrstvy času. Kdosi za dveřmi na konci uličky připravuje kuře à la zlatý květ na nefritové haluzi a branou právě přijíždí mydlář Holoubek z Nuslí pro lůj. Kousky příběhů se zachytily na rozvrzaných číslech jatečních hal, na mapách stěn podzemních stájí i na jednom schovaném vietnamském záhonku.

„To už je všechno dávno. Líbí se mi koukat přes mříž na ulici, jak tam někdo projde nebo projede a zase zmizí. Kdyby si mě všimli, připadala bych jim jako nějaká postava. Postava, co ji tu zapomněli, zamkli, aby se jim tu o to starala, bránila tomu rozkladu a oni mohli jít pryč.“

Neviditelná tržnice je interaktivní multimediální audiowalk v prostorách Pražské tržnice. Před vstupem do tržnice obdržíte tablet a sluchátka. Po areálu vás bude provázet aplikace, která je vytvořena speciálně pro toto představení. S její pomocí můžete objevovat pozůstatky po dalších vrstvách tržnice a skrze ně získat přístup k útržkům vzpomínek a příběhů. Aplikace vám vždy nabízí několik míst k navštívení, a záleží tak na vás, kam se vydáte, jakou část postupně se odhalující mapy tržnice se zrovna teď rozhodnete odkrýt. Každý divák si tak skládá svou vlastní a jedinečnou trasu, čímž si sestavuje i vlastní unikátní mapu celého prostoru. Prostorové zvukové zpracování a nenápadné zásahy tvůrců do běžného chodu tržnice vám umožní propadnout se – alespoň na chvíli – do jiného světa. Záleží jenom na vás, kolik míst za jeden večer objevíte.

Vydejte se prozkoumat skrytá zákoutí tržnice, jejíž paměť se před vámi odhalí v nečekaných souvislostech. Za prvním rohem možná narazíte na řezníka spěchajícího s nabroušeným nožem do bourárny, a když zahnete o kousek dál, zaslechnete šepot mohyly, zarostlé žlutozelenou trávou s bílými chomáčky vlajícími ve větru. Každá cesta je unikátní a neviditelné se zhmotňuje přímo před každým z nás.

Ceny vstupenek

Jednotné vstupné 300 Kč

Termíny

Místo

Sraz diváků u hlavní brány Pražské tržnice, na adrese Bubenské nábřeží 306, Praha 7.

Tvůrci

Koncept, scénář, režie

Kateřina Součková a Štěpán Gajdoš, Anna Prstková

Scénografie

Alžběta Uhlíková

Zvukový design

Jan Sedláček

Hudba

Ian Mikyska

Vývoj aplikace

Martin Kopeček

Grafický design

Veronika Zacharová

Fotografie

Martin Štěpánek

Produkce

Lucie Zdráhalová

Zvukové nahrávky

Jan Grundman
Tomáš Petřík
Lukáš Tran
Marta Vítů


Místo realizace

Areál Pražské tržnice a vybrané interiéry, Praha 7

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, MČ Praha 7